Co powinniśmy wiedzieć na temat wysłodzin browarnianych?

Czym właściwie są wysłodziny browarniane oraz jak one powstają? To pytanie musimy sobie zadać, kiedy chcemy wiedzieć jak najwięcej o wysłodzinach browarnianych. Na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że takie wysłodziny są produktem ubocznym, który powstaje po produkcji piwa. Wysłodziny składają się z części słodu jęczmiennego, który jest nierozpuszczalny, czyli mowa o łuskach oraz kiełkach. Zanim przystąpimy do warzenia piwa, musimy wiedzieć, jak przygotowywany jest prawidłowo zacier ze ześrutowanych oraz prażonych ziaren zboża. Najczęściej chodzi o wtedy o jęczmień. Wszystko to następuje wtedy, gdy zacier jest zalewany wodą oraz konieczne jest jego podgrzanie na kadzi.

W przypadku młóta browarnianego powinniśmy mieć wiedzę, że jest ono odpadem. Przez długi czas był to poważny problem, z jakim mierzył się cały przemysł browarniany, gdyż takie młóto zalegało w tak zwanych pryzmach, i to generowało niezbyt przyjemny zapach w okolicy. Wynika to z tego, że wysłodziny mają w sobie spore ilości wody. To sprawia, że psują się ona łatwo oraz stosunkowo szybko pleśnieją. Sytuacja diametralnie się zmieniła wtedy, kiedy doszło do odkrycia, iż młóto zawiera wiele niepożądanych składników, które możemy z powodzeniem określić jako odżywcze. Musimy wobec tego wymienić spore ilości białka. To sprawia, że młóto browarniane jest mlekopędne. Od tego czasu wysłodziny są niezwykle cenionym dodatkiem dla hodowlanych zwierząt, jeśli chodzi o pasze.

Jakie właściwości mają wysłodziny browarniane?

Jest to kluczowe pytanie, gdyż właśnie z tych cennych właściwości, jakie odnoszą się do wysłodzin browarnianych, bardzo często i bardzo chętnie korzystają hodowcy wielu różnych gatunków zwierząt. Szczególnie istotne jest to, że sporym powodzeniem cieszy się młóto, jeśli chodzi o hodowców mlecznych krów, gdyż wpływa to dobrze na ilość, ale także na jakość produkowanego mleka. To właśnie wysłodziny są odpowiedzialne za dostarczanie odpowiednio dużej ilości białka pokarmowego. Te jest następnie trawione w tak zwanym żwaczu i następnie w jelitach bydła. Wtedy możemy powiedzieć o jego lepszym przyswajaniu.

Wysłodziny, białko oraz włókno surowe. Czym są?

Warto także zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Otóż wysłodziny, poza białkiem, zawierają także duże ilości włókna surowego. To włókno surowe wykazuje podobne działanie do błonnika w odniesieniu do diety człowieka. Dzięki temu możemy powiedzieć, że praca układu pokarmowego jest niezwykle sprawna. Wynika to z tego, że to włókno surowe świetnie reguluje metabolizm, co z kolei ułatwia oraz poprawia wchłanianie wielu różnych składników odżywczych.

W przypadku świeżych wysłodzin browarnianych, które psują się niezwykle szybko, musimy wiedzieć, że nimi właśnie można karmić zwierzęta w ciągu od 2 do 3 dni. Jednak jest pewne rozwiązanie z danej sytuacji. Otóż młóto świetnie nadaje się, kiedy chcemy je przechowywać tuż po wcześniejszym kiszeniu lub też jego wysuszeniu. Te dwa sposoby przyczyniają się do tego, że wydłużony jest okres przydatności. Tym samym zachowane są wszystkie właściwości, które są cenne.